HOUSE OF REPRESENTATIVE

DAWODU.COM 

Dedicated to Nigeria's History, Socio-Economic and Political issues

 

 

 

LUNARPAGES.COM and IPOWERWEB.COM - Despicable WebHosts - Read My Story

 

 

 

 

LIST OF MEMBERS HOUSE OF REPRESENTATIVES

 

(See glossary at end of list for full party designations)

 

S/No

State

2003 Members

2003 Party

1999 Members

1999 Party

Federal Constituency

1.

Abia

Nnamah H. Uzoh

AD

Enwerem Eze A.

APP

Aba North/Aba South

2.

Abia

Mao Ohuabunwa

PDP

O’huabunwa M.

PDP

Arochukwu/ Ohafia

3.

Abia

Mba Ajah

PDP

Njoku Nnamdi Charles

PDP

Bende

4.

Abia

Damian Ozurumba

PDP

Nwakanwa Chimachi

PDP

Isiala Ngwa North/ South

5.

Abia

Maduako Uchechukwu

PDP

Maduoko Uchechukwu

PDP

Isukwuoto/ Umuneochi

6.

Abia

Nkechi Nwoguru

ANPP

Macebuti Chinonyarem

PDP

Umuahia North/South /Ikwuano

7.

Abia

Emeka Atioma

PDP

 Clifford E. O.

PDP

Obiagwa/ Osisioma/ Ugwunagbo

8.

Abia

C. Macebuh

PDP

Obinna Iheanacho

PDP

Ukwa East/Ukwa West

9.

Adamawa

Madwate Anthony

PDP

Bete Mamman

PDP

Demsa/Numan/Lamurde

10.

Adamawa

Atiwurcha Albert

PDP

Nuhu Bobbo Gurin

PDP

Fufore/Song

11.

Adamawa

Bobbo Grin Nuhu

PDP

Martin Babale

PDP

Mgombi/Hong

12.

Adamawa

Baale M. Nasir

PDP

Maxwell Bulama

PDP

Gamye/Mayo

13.

Adamawa

Hassan Baraya

PDP

Ahmed Barata

PDP

Guyuk/Shelleng

14.

Adamawa

Ngilari Bala

PDP

Ishiyaku Thai

PDP

Michika/Madagali

15.

Adamawa

Ahmed Njidda Gela

PDP

Ahmed Jidda Gela

PDP

Mubi North/Mubi South/Maiha

16.

Adamawa

Bornoma Dahiru

ANPP

Auwwal B. Tukur

PDP

YL/N/S/GRI

17.

Akwa-Ibom

Anaka E. Anderson

PDP

Akaninyene Eno Eyo

APP

Abak/Etim Ekpo

18.

Akwa-Ibom

Ndueso Essien

PDP

Ndueso Essien

PDP

Eke/Onwa/Esit/Eket/Ibeno

19.

Akwa-Ibom

Emma Asuquo Bassey

NDP

Emma Asuquo Bassey

PDP

Etinam/Nsit Ibom/Nsit Ubium

20.

Akwa-Ibom

Minimoh I.N.Inyang

PDP

Minimoh I.N Inyang

PDP

Ikono/Ini

21.

Akwa-Ibom

Udoh Benard Ambrose

PDP

Bernard A. Udoh

PDP

Ikot Abasi/Mpat Enin/Ibeno

22.

Akwa-Ibom

Umossh Nsini Akpan

ANPP

Tony Ibana Esu

PDP

Ikot Expere/Essia Udim Ofot Akor

23.

Akwa-Ibom

Enang Ita S. James

PDP

Enang Ita S. James

PDP

Ibiono/ Ibon

24.

Akwa-Ibom

 Esio Oquong Udo

PDP

 Esio O. Udoh

PDP

Oron/Mbo/Okobo/UduNguko/ Offond Oruku

25.

Akwa-Ibom

Etiebet Ubong Donald

ANPP

Eno S. Akpan

PDP

Oruakanam

26.

Akwa-Ibom

Etim Bassey Effiong

PDP

E. U. Nkana

PDP

Uyo/Uru/Nsit Atu/Besikpo Asnan

27.

Anambra

Okeke U. Raphael

PDP

Anosike Obaijalu

PDP

Anambra East/Anambra West

28.

Anambra

Jesse U. Belonwu

PDP

Lynda Ikpeazu

APP

Onitsha North/ Onitsha South

29.

Anambra

Uzoka C. Okwudili

PDP

Uzoka C. Okwudili

PDP

Ogbaru

30.

Anambra

Enemo K. Christian

PDP

Chidi O. Duru

PDP

Aguata

31.

Anambra

Ughanze C. Celestine

PDP

Barr. N. C. Ugbanze

PDP

Oyi/Ayamelum

32.

Anambra

Chudi Offodile

PDP

Chudi Offodile

PDP

Awka North/ Awka South

33.

Anambra

Nwocha A.O. Mike

PDP

C. Chikelu

PDP

Anioacha/Njikoka/Dukofia

34.

Anambra

Jerry Ugokwe

PDP

Jerry Ugokwe

PDP

Idemili North/ Idemili South

35.

Anambra

Nzeribe Chukwumaeze

PDP

E. U. Okeke

PDP

Ihiala

36.

Anambra

Oranezi Harry

PDP

B. M. Etobi

PDP

Nnewi North/ Nnewi South/ Ekwusigo

37.

Anambra

Ugochukwu O. NBDU

PDP

 Okey Ude

PDP

Orumba North/Orumba South

38.

Bauchi

Alhaji Samaila Dikko

PDP

Mohammed Ismaila

PDP

Alkaleri/Kirfi

39.

Bauchi

Aminu M. Danbauchi

PDP

Abdullahi Matori

APP

Bauchi

40.

Bauchi

Karfe Seth Alhassan

PDP

Dauda Bundok

PDP

Bagoro/Dass/T/Balewa

41.

Bauchi

Shehu Lawal Rimi

PDP

Ibrahim Zailani

APP

Toro

42.

Bauchi

Ahmed Abdu

PDP

Abdul Ahmed

PDP

Ningi/Warji

43.

Bauchi

Labaran M. Kawu

PDP

M. S. Mohammed

PDP

Darazo/Ganjuwa

44.

Bauchi

Abdalla M. Bala

PDP

Bala Abdullahi

PDP

Misau/Dambam

45.

Bauchi

Omar A. Tata

PDP

Abdullahi Adamu

APP

Zaki

46.

Bauchi

Nazif Suleman

PDP

Mohammed Ibrahim

PDP

Gamawa

47.

Bauchi

Modibbo A. Ahmed

PDP

Isa Hassan Mohammed

PDP

Jama’are/Itas-Gadau

48.

Bauchi

Hamisu Shira

PDP

Hamisu M. Shira

PDP

Shira/Giade

49.

Bauchi

Mustapha Alhaji Faruk

PDP

Adamu Moh’d B.

PDP

Katagun

50.

Bayelsa

Kalango Youpele

PDP

Dieworio W. Wuku

PDP

Brass/Nembe

51.

Bayelsa

Ikisikpo Clever M.

PDP

Edeni Mary E.

PDP

Ogbia

52.

Bayelsa

 

 

Clement Amlie

AD

Sagbama/Ekeremor

53.

Bayelsa

Ere E. Fereinsikumo

APGA

Foter Okoto

PDP

Southern ijaw

54.

Bayelsa

 

 

Mike Epengale

PDP

Yenagoa/K/Kulokuma

55.

Benue

David O. Idoko

PDP

Samuel Onazi Obande

PDP

Ado/Ogbadibo/ Okpokun

56.

Benue

Solomon Agidani

PDP

Agidani Solomon

PDP

Apa/Aguta

57.

Benue

Nev Tarhule

PDP

G. O. Adugu

PDP

Buruku

58.

Benue

Temgu Tsegba

PDP

Temgu Tsegba

PDP

Gboko/Tarka

59.

Benue

Cletus Uppa

PDP

Cletus Upa

PDP

Makurdi Guma

60.

Benue

Aondona Simon

PDP

Godwin Ikerave

PDP

Gwur East/ Gwur West

61.

Benue

Suswan Gabriel

PDP

Gabriel T. Suswaan

PDP

Katsina-Ala/Logo/Ukum

62.

Benue

Aondona D.C Adzuana

UNPP

Tacchia Jooji

PDP

Konshisha/Vandekiya

63.

Benue

Tarfa Atri

ANPP

Gbaade N. Akuha

PDP

Kwande/Ushongo

64.

Benue

Idikwu Altine Oga

PDP

Idikwu Altine Oga

PDP

Oju/Obi

65.

Benue

Agbo Oga

UNPP

E. Ogoh Ella

PDP

Otukpo/Ohimini

66.

Borno

Ishayaku J. Shara

AD

Maj. S. D. Ngada

PDP

Askira Uba/Hawul

67.

Borno

Babagana Tijjani

ANPP

Babagana Tijjani.

APP

Bama/Ngala/Kala Balge

68.

Borno

Haruna Yerima

ANPP

A. M. Damada

PDP

Biu/K-kusar/Shani/Bayo

69.

Borno

Mustapha Gajibo

ANPP

 M. Alkali

APP

Dikwa/Mafa/Konduga

70.

Borno

Mohammed A. Ndume

ANPP

Barr. M. Wakil

PDP

Damboa/Gwoza/Chibok

71.

Borno

Fanta Baba Shehu

PDP

S. Shehu

PDP

Kaga/Cubio/Magumeri

72.

Borno

Tijjani M. Kumalia

PDP

 M. S. Dagash

PDP

Manguno/Nganzai/Marte

73.

Borno

Modu Musa

AD

 A. Kyan

APP

Kukawa Mobbar/Abadan/Guza

74.

Borno

Muhammed U Kumalia

ANPP

Mohammed U. Kumalia

APP

Maiduguri Metropolitan

75.

Borno

Babakura Lawan

ANPP

Babagoni Boboti

APP

Jere

76.

Cross River

Ayi Essien Ekpenyong

PDP

  Okoroyo L

PDP

Calabar S/Akpabuyo/Bakassi

77.

Cross River

Otu Bassey Edet

PDP

 Iyaa E. Asuzuo

APP

Calabar Municipal Odukpani

78.

Cross River

Ukam Alex Ikor

PDP

Patrick O. Agbor

APP

Biase/ Akampa

79.

Cross River

Obetan O. Okon

PDP

Obetan Okon

PDP

Yakurr/Abi

80.

Cross River

Eno John Owan

PDP

Obuta Tangba

PDP

Obubra Etung

81.

Cross River

Ogon Edward Eta

PDP

 A. O. Nyambi

PDP

Ikom Boki

82.

Cross River

Igbodor Peter Laja

PDP

Barr. Anath Iji

PDP

Ogoja Yala

83.

Cross River

Adah Paul Andeshi

PDP

 Mike Ogar

APP

Obudu Bekwara Obaliku

84.

Delta

Tamarautare Brisibe I.

PDP

E. E. Agbeotu

APP

Burutu

85.

Delta

C. Ojougboh

PDP

Nduka Irabor

PDP

Ika North Easth/Ika South

86.

Delta

Gbinije Obukowho

PDP

Gabriel Dami

PDP

Okpe/Ovwie/Sapele

87.

Delta

Leo O. Ogar

PDP

 A. Efekodha

PDP

Isolo North/Isolo

88.

Delta

Mutu N. Ebomo

PDP

Franklin Edonauono

APP

Bomadi/Patani

89.

Delta

Adigwe Pascal N.

PDP

Barr. Ned Nwoko

PDP

Aniocha/Oshimidi

90.

Delta

John H. Agoda

PDP

Barr. J. R. O. Agade

APP

Ethiope Easth/Ethiope West

91.

Delta

Mercy Almona-Isei

PDP

Mercy Almona Isei

PDP

Ndokwa/Ukwaani

92.

Delta

C. Oghene Chovwen

PDP

 Emmanuel A. A.

APP

Ughedi South/Udu

93.

Delta

 Temi Harriman

PDP

Temi Harriman

APP

Warri N/W.S/W. South West

94.

Ebonyi

Alexander Nwofe

PDP

Alexander Nwofe

PDP

Abakaliki/Izzi

95.

Ebonyi

Irem O. Ibom

PDP

Agwu O. Nnachi

PDP

Afikpo North/Afikpo South

96.

Ebonyi

Jonathan Eze

PDP

Onwe Peter Sunday

PDP

Ezza North/Ishielu

97.

Ebonyi

Francis N. Elem

ANPP

Francis N. Elem

PDP

Ezza South/Ikwo

98.

Ebonyi

Aro Eusabus

PDP

Kelechi Ede Chima

PDP

Ivo/Ohaozara/Onicha

99.

Ebonyi

Patience Ogodo

PDP

Patience Ogodo

PDP

Ebonyi/Ohaukwu

100.

Edo

Akogun Babatunde A.

PDP

 Joseph Babatunde L.

PDP

Akoko Edo

101.

Edo

Gabriel E. Orbor

PDP

Gabriel E. Orbor

PDP

Esan C/Esan W/Igueben

102.

Edo

Aziegbemi Anthony

PDP

Aziegbeni Anthony

PDP

Esan N/E/Esan S-East

103.

Edo

Momoh E. Abubakar

PDP

Augustine U. Obozuwa

PDP

Etsako E/Etsako W/Etsako Cent.

104.

Edo

Adun Jim Aiku

PDP

Sunday I. Aguebor

PDP

Egor/Ikpoba-Okha

105.

Edo

Arigbe O. Osaigbovo

ANPP

 Willie I. Ogbeide

PDP

Oredo

106.

Edo

Odubu Egberanmueen

PDP

Pius E. Mwen

PDP

Orhionmon/Uhunmwoade

107.

Edo

West Idahosa Ehiogie

PDP

West Idahosa Ehiogie

PDP

Ovia North-E/Ovia S-West

108.

Edo

Oroh Abdul Shaibu

PDP

Alegbe Benson

PDP

Owan East/Owan West

109.

Ekiti

Dada Olufemi

AD

Ojo R. Olasegun

AD

Ekiti North

110.

Ekiti

Duro Faseyi

PDP

Owooda C.

AD

Ekiti North II

112.

Ekiti

Yemi Arokodare

PDP

Igeropo (

AD

Ekiti Central II

113.

Ekiti

Abiodun Talabi

PDP

Aladejebi Femi.

AD

Ekiti South II

114.

Ekiti

Akindahunsi Titilayo

PDP

Ajayi Aderemi

AD

Ekiti South I

115.

Enugu

 K.B. Oguakwa

PDP

Ekwe U. Igwebuike

APP

Ananri/Awgu/Oji River

116.

Enugu

Gilbert Nnaji

PDP

Edeoga Chijioke

PDP

Enugu East/Isi Uzo

117.

Enugu

Gordi Agbo

PDP

Onyia C. A Gideon

PDP

Enugu North/Enugu South

108.

Enugu

Ogbuefi Mgbachi

PDP

Eneh Tony Gary

PDP

Ezeagu/Udi

109.

Enugu

George Martins Oke

PDP

Da Ezike Romanus

PDP

Igbo-Etiti/Uzo Uwani

120.

Enugu

Ifeanyi Ugwuanyi

PDP

Fidelis Ayogu

APP

Igbo-Eze N/Udenu

121.

Enugu

U.S.A Igwesi

PDP

Edeh Anayo O.

AD

Nkanu East/Nkanu West

122.

Enugu

Cletus Ugwu

PDP

Ugwuoke Sylvester

PDP

Nsukka/Igbo-Eze South

123.

Gombe

Bello. Mohammed

ANPP

Bello Mohammed

PDP

Akko

124.

Gombe

Charles Illiyas

ANPP

Adamu U. Degre

PDP

Balanga/Billiri

125.

Gombe

Usman Nafada Bayero

ANPP

Samaila Mohammed

APP

Dukku/Nafada

126.

Gombe

Usaman M. Bapparu

ANPP

Saidu A. Bojude

PDP

Gombe/Kwami/Funakaye

127.

Gombe

Adamu Gora Kaliba

ANPP

Kilyobas A. Kere

PDP

Kaltungo/Shongom

128.

Gombe

Audu Idris Umar

PDP

Audu Idris Umar

PDP

Yamaltu/Deba

129.

Imo

Bethel Amadi

PDP

Nwole P. U. Me Nelson

PDP

Mbaitoli/Ikeduru

130.

Imo

Ethel Okwaranyia

ANPP

Ezeart Thangod

PDP

Ideato North/Ideato South

131.

Imo

Morris Ibekwe

PDP

Morris Ibekwe

PDP

Okigwe/Isiala-Mbano/Onuimo

132.

Imo

Osita Izunaso B.

PDP

Okere Tony Eze

APP

Ohaji Egbema/Oguta/Oru West

133.

Imo

Ojinaka Jeff

PDP

Cajethan Dike

APP

Orlu/Orsu/Oru East

134.

Imo

Chidi Nwogu E.

PDP

Osusala Christopher

APP

Nwangele/Njaba/Nkwere

135.

Imo

Uche Onyeagocha

APGA

Levi Oguke

PDP

Owerri Mupe/Owerri West

136.

Imo

Independence Ogunewe

PDP

Tony Anyanwu

PDP

Ahiazu Mbaise/Ezinhite

137.

Imo

Ihedioha Emeka

PDP

Greg. C. Egu

APP

Abo Mbaise/Ngor-Okpata

138.

Imo

Francis Amadiegwu

PDP

Nwajiuba Chukwuemeka

PDP

Ehime Mbano/ihite-Uboma/Obowo

139.

Jigawa

A. Ibrahim Baba

ANPP

Ibrahim A. Ganyam

PDP

Dutse/Kiyawa

140.

Jigawa

Faruq Adamu

ANPP

Mohammed Yahaya

PDP

Birnin Kudu/Buji

141.

Jigawa

Ibrahim Garba

ANPP

Abdullahi Gumel

PDP

Gumel/Maigatari Suletankar/Gagawara

142.

Jigawa

Yusuf Sale Dunari

ANPP

Usman Alhaji

APP

Malammadori/kaugama

143.

Jigawa

Auwalu Sule Kila

ANPP

Isa Sani Abubakar

APP

Gwaram

144.

Jigawa

Sa’idu Yusuf Miga

ANPP

Magaji Inuwa

APP

Jahun/Miga

145.

Jigawa

 Bashiru Adamu

ANPP

Bashiru Adamu

APP

Kazaure/Roni/Gwiwa/Yankwashi

146.

Jigawa

Abdul’aziz Usman

ANPP

Abdul’aziz Usman

APP

Birnin/Guri/Kirkasanma

147.

Jigawa

Jibrin Y. Babangida

ANPP

Jibril Y. Babangida

APP

Hadejia/A. Hausa/Auyu

148.

Jigawa

Safiyanu Ubale Taura

ANPP

Safiyanu Ubale Taura

APP

Ringin/Taura

149.

Jigawa

Nasiru Dantiye

ANPP

Sanni Abubakar Aliyu

APP

Babura/Garki

150.

Kaduna

Mohammed S. Ibrahim

ANPP

Yahaya Tanko

PDP

Kaduna North

151.

Kaduna

Baba Ahmed Yusuf

ANPP

Abdulkadir Usman

PDP

Zaria

152.

Kaduna

Abdul-Rauf T. Gimba

PDP

Abdul’rauf Tukur

PDP

Soba

153.

Kaduna

 Sani Buhari

ANPP

Haruna M. Malauli

APP

Igabi

154.

Kaduna

Tijjani Sani Paki

PDP

Tijjani Sani Paki

PDP

Ikara/Kubau

155.

Kaduna

Abdullahi Mohammed

PDP

Mohammed Hussaini L.

PDP

Makarfi/Kudan

156.

Kaduna

Saudatu Sani

PDP

M. Inuwa Aliyu

PDP

Lere

157.

Kaduna

Caleb Zagi

PDP

Adam Jagaba

PDP

Kachia/Kagarko

158.

Kaduna

Umar U. Barde

PDP

Yakubu Isyaka

PDP

Chikun/Kajuru

159.

Kaduna

Ado Dogo Audu

PDP

Ado Dogo Audu

PDP

Jema’a/Sanga

160.

Kaduna

Mohammed N. Shehu

PDP

Maiwada Ahmed

PDP

Birnin Gwari/Giwa

161.

Kaduna

Shaban Sani

ANPP

Ibrahim Abdullahi

PDP

Sabon Gari

162.

Kaduna

Binta Garba Koji

ANPP

Binta Garba Koji

APP

Kaduna South

163.

Kaduna

Joseph Gumbari

PDP

Florence D. Aya

PDP

Kaura

164.

Kaduna

Gwani Gideon

PDP

Audu Dansa

PDP

Kaura

165.

Kaduna

Ruth Ango

PDP

Jonathan Asake

PDP

Zango Kataf/Jaba

166.

Kano

Hamza Zakari

ANPP

Hamza Zakari

PDP

Kabo/Gwarzo

167.

Kano

Shehu Haruna Lamba

PDP

Shehu Haruna Lamba.

PDP

D/Tofa/Toda/Rimingado

168.

Kano

Shehu Haladu

PDP

Mahamoud Baba

PDP

Bichi

169.

Kano

Surajo Harisu

PDP

Surajo Harisu

PDP

Danbatta/Makoda

170.

Kano

Adamu Barde

PDP

Umaru A. Tsanyawa

PDP

Tsanyawa/Kunchi

171.

Kano

Umar Farouk Lawan

PDP

Umar Farouk Lawan

PDP

Bagwai/Shanono

172.

Kano

Sulaiman Abdulrahman

ANPP

Aliyu Mohammed

PDP

Sumaila/Takai

173.

Kano

Usman A. Mohammed

ANPP

Adamu Abdu Panda

PDP

Ajingi/Albasu/Gaya

174.

Kano

Bashir Yusuf

PDP

Bashir Y. Burumburum

PDP

Doguwa/T/Wada

175.

Kano

Adda’u Isa Rano

ANPP

Mal.  Yusuf

PDP

Bukure/Rano/Kibiya

176.

Kano

Shehu Aliyu Yemmedi

PDP

Shehu Ahmed A.

PDP

Karaye/Rogo

177.

Kano

Hajiya Azumi N Bebeji

ANPP

Aliyu M. Yako

PDP

Kiru/Bebeji

178.

Kano

Wakili Aliyu

ANPP

Surajo Mohammed W.

PDP

Wudil/Garko

179.

Kano

Ahmed M. Salik

ANPP

Abdulrazak

PDP

Dala

180.

Kano

Engr Bako Sarai

PDP

 Bako Sarai

PDP

D/Kudu/Warawa

181.

Kano

Danlami Hamza

ANPP

Danlami Hamza

PDP

Fagge

182.

Kano

Jazuli Imam

ANPP

 Aminu Ghali

PDP

Gwale

183.

Kano

Nasiru Abduwa G.

PDP

Aminu Abdu

PDP

Gezawa/Gabasawa

184.

Kano

Umar Datti

PDP

Garba Mohammed

PDP

Madobi/Kura

185.

Kano

 

 

Batalawa

PDP

Garun Mallam

186.

Kano

Bala Ya’u

ANPP

Ali Bata

PDP

Kumbotso

187.

Kano

Balarabe Wakili

ANPP

Ibrahim Buhari

PDP

Nassarawa

188.

Kano

Umar I. El-Yakubu

ANPP

Ghali Umar Na’Abba

PDP

Kano Municipal

189.

Kano

Mohammed Abubakar

ANPP

Barau Jibril

PDP

Tarauni

190.

Kano

Sani Sale Minjibir

ANPP

Adahama I Mukhtar

PDP

Ungogo/Minjibir

191.

Katsina

Hamisu Gambo

ANPP

Abubakar S. Yar’adua

PDP

Katsina

192.

Katsina

Sule Aliyu Bindawa

PDP

Musa Aliyu

PDP

Bindawa/Mani

193.

Katsina

Yusuf Dikko

PDP

Muazu lemanu Tsegero

PDP

Rimi/Charanchi/Batagarawa

194.

Katsina

Ishaq Idris Kurfi

ANPP

Sabiu Hasan

PDP

Dutsin-Ma/Kurfi

195.

Katsina

Garba Shehu Matazu

PDP

 Abubakar G. Shehu

PDP

Musawa/Matazu

196.

Katsina

Sirika Hadi Abubakar

ANPP

Abdu Haro Mashi

PDP

Mashi/Dutse

197.

Katsina

Nuhu Magaji

ANPP

Shuaib Yahaya

PDP

Baure/Zango

198.

Katsina

Usam Bugaje

PDP

Musa Nuhu A.

PDP

Kaita/jibia

199.

Katsina

Lawal Garba

ANPP

Adamu Saidu

PDP

Daura/Sadanmu

200.

Katsina

Usman Mani Nasarawa

PDP

Usman Mani Nassarawa

PDP

Kankia/Kusada/Ingawa

201.

Katsina

Tukur Idris Nadabo

ANPP

 Tukur I. Nasabo

PDP

Bakori/Danja

202.

Katsina

Aminu Bello Masari

PDP

Aminu Bello M.

PDP

Malumfashi/Kafur

203.

Katsina

Bashir Idris Nadabo

ANPP

B.  Lawal Ibrahim

PDP

Funtua/Dandume

204.

Katsina

Aminu S. Safana

PDP

 Aminu Yakubu

PDP

Safana/Batsari/D/M

205.

Katsina

Garba Yakubu Lado

ANPP

 Lawal Yusuf Y.

PDP

Kankara/Faskari/Sabuwa

206.

Kogi

Aliyu Omeiza Sarki

PDP

Salihu Abdulkareem

PDP

Adeyi/Okehi

207.

Kogi

Ali Idoko U. Attai

PDP

Abinaji Muazu

APP

Ankpa/Omala/Olamabo

208.

Kogi

Isaac R. Jimba

ANPP

Jimba Isaac Ruzama

APP

Bassa/Dekina

209.

Kogi

S.I. Bello

PDP

Ineke Itaka Frauk

APP

Idah/Igalamela/Odolu/Ibaji/Ofu

210.

Kogi

Josiah D. Meseko

PDP

Ojo Samuel Abiodun

PDP

Ijumu/Kabba-Bunu

211.

Kogi

Okin Ado Moses

PDP

Ahmadu Adamu Samar

APP

Ajaokuta

212.

Kogi

Ahmadu A. Musa

PDP

Musa Asuku Adamu

APP

Lokoja/Kogi

213.

Kogi

AbdulAzeez Idris King

PDP

Sani Stephen

PDP

Okene/Ogorina-Gogo

214.

Kogi

Joseph Faniyi Tolerun

PDP

Ojo Olorunshola

PDP

Yagba East/Yagba West/Mopamuro

215.

Kebbi

Sani Bawa Argungu

ANPP

 Sani Bawa

APP

Argungu/Augie

216.

Kebbi

Bala Bashir Koko

ANPP

Bashir Bala

PDP

Maiyama/Koko-Besse

217.

Kebbi

Abdullahi Faruk Umar

ANPP

Bello Bagudu

APP

Birnin Kebbi/Bunza/Kalgo

218.

Kebbi

Ibrahim Aliyu Gwandu

ANPP

Ibrahim Aliyu Gwandu

APP

Aleiro/Gwandu/Jega

219.

Kebbi

Ibrahim Bawa Kamba

ANPP

Abdullahi K. Kamba

PDP

Dandi/Arewa

220.

Kebbi

Garba Uba Umar

ANPP

Zailani Mohammed

PDP

Shanga/Ngaski/Yauri

221.

Kebbi

Abubakar Sadiq Gari

ANPP

 Bala B. Kaoje

PDP

Bagudo/Suru

222.

Kebbi

Bala Ibn Naallah

ANPP

 Sani Udu

PDP

Fakai/Sakaba/Wasagu-Danko/Zuru

223.

Kwara

Hajia Maimunat Adaji

ANPP

Idris S. Abubakar

PDP

Bauten/Kaima

224.

Kwara

Yahaya Yunusa Ahmed

PDP

Yunusa Y. Ahmed

PDP

Edu/Moro/Pategi

225.

Kwara

Makanjuola G.P

PDP

Basair Bola Oni

APP

Ekiti/Isin/Irepodun/Oke-Aro

226.

Kwara

Z.O. Edun

PDP

Farouk A. O. Farouk

APP

Ilorin East/Ilorin South

227.

Kwara

Ogundairo S. Ajibade

PDP

Fowora Gbemisola R.

APP

Ilorin West/Asa

228.

Kwara

O.A. Adebola Oyedele

ANPP

Rauf Kolawole Shitu

APP

Ifelodun/Offa/Oyun

229.

Lagos

Amunikoro Olakunle

AD

 Adebola O. O.

AD

Agege

230.

Lagos

Ogunbanjo Olusegun

AD

Toyin B. James

AD

Ajeromi/Ifelodun

231.

Lagos

Adedeji E. Oyeyemi

AD

Olaitan Oladipo K.

AD

Alimosho

232.

Lagos

Adeyanju S. Aderemi

AD

Matsen Olaribigbe

AD

Amuwo-Odotun

233.

Lagos

Abiola E.O. Kuburat

AD

Omolola Abiola Edewor

AD

Apapa

234.

Lagos

Koshoedo S. Gbemenu

PDP

Seyon Bolatinwa James

AD

Badagry

235.

Lagos

Salau Tunde

PDP

Shakiru Alade Rasaki

AD

Epe

236.

Lagos

Fasinro H. Adekunle

AD

Fasinro A. B. Habeeb

AD

Eti-Osa

237.

Lagos

Amele M. Tokunbo

AD

Yusuf A. Balina

AD

Ibeju Lekki

238.

Lagos

Onimole O. Olufemi

AD

Onimole O. O.

AD

Ifako/Ijaye

239.

Lagos

Tugbobo D.A. Adedeji

AD

Akinyemi Beckley

AD

Ikeja

240.

Lagos

Dabiri A. Kafayat

AD

Odujirin Dorcas O. O.

AD

Ikorodu

241.

Lagos

Animasaun Oladokun

AD

Oladorun Animashaun

AD

Kosofe

242.

Lagos

Okoya-T. Olajumake

AD

Maiyegun Abayomi

AD

Lagos-Island I

243.

Lagos

Owolabi Monsuru Alao

AD

Monsur Owolabi Alao

AD

Lagos Island II

244.

Lagos

Bewaji M. Wunmi

AD

Bewaji M. Wunmi

AD

Lagos Mainland

245.

Lagos

Solomon G.  Olarewaju

AD

 Moshood Salvador

AD

Mushin I

246.

Lagos

Hamzat G. Oladunjoye

AD

Damiru Vincent Olusegun

AD

Mushin II

247.

Lagos

Femi A. Davies

AD

 Adeleke Kehinde

AD

Ojo

248.

Lagos

Hussain O. Mudasiru

AD

Hassan Mudashiru

AD

Oshodi/Osolo I

249.

Lagos

Ajala J. J Ola

AD

Okuneye Gbolahan O.

AD

Oshodi/Isolo II

250.

Lagos

Adeyemi Oluwole

AD

Adeyemi Oluwole

AD

Shomolu

251.

Lagos

Gbaja-B H. Olufemi

AD

Ayoola A. Oshodi

AD

Surulere I

252.

Lagos

Fancy A. Akeem

AD

Olokodana Kolawole S.

AD

Surulere II

253.

Nassarawa

Patricia Akwashiki

PDP

Idris Yahaya Yakubu

PDP

Akwanga/Wamba/Nassarawa Eggon

254.

Nassarawa

Abdullahi S. Hashimu

PDP

Musa Elayo

PDP

Awe/Doma/Keana

255.

Nassarawa

Ahmed D. Aliyu

PDP

Salisu M. Raji

PDP

Keffi/Karu/Kokona

256.

Nassarawa

Mohammed Al-Makura

PDP

Yusuf Suleiman

PDP

Lafia/Ohi

257.

Nassarawa

Samuel A. Agye

PDP

Samuel Azama Egya

PDP

Nassarawa/Toro

258.

Niger

Baba S. Agaie

PDP

 Baba Shehu

PDP

Agaie/Lapai

259.

Niger

Jibo Mohammed

PDP

Alhassan A. Danmusa

PDP

Agwara/Borgu

260.

Niger

Peter J. Ndalikeli

PDP

Mohammed M. A. Maidawa

PDP

Bida/Gbako/Katcha

261.

Niger

James Baitachi

PDP

Yakubu Salihu

PDP

Bosso/Paikoro

262.

Niger

Abdullahi Musa

PDP

Abdullahi Musa

PDP

Chanchaga

263.

Niger

Bawa Bwari Abubakar

PDP

Bawa Bwari A.

PDP

Gurara/Suleja/Tapa

264.

Niger

Saidu Isa

PDP

Umaru Babangida

PDP

Laban/Mokwa/Edati

265.

Niger

Musa M. Bello

PDP

Umaru Ahmed

PDP

Magama/Rijau

266.

Niger

Bawa Bello

PDP

Ibrahim Bako

PDP

K/Gora/Mariga/Wushishi/Mash

267.

Niger

Ibrahim Shehu Kagara

PDP

Umaru Tanko Kuta

PDP

Shiroro/Rafi/Munya

268.

Ogun

 Demeji Bankole

PDP

Abraham Laosihe

AD

Abeokuta South

269.

Ogun

Akogun A. Kayode

PDP

Olabode Mustapha

AD

Abeokuta North/Odeha/Obafemi-Owode

270.

Ogun

 Abayomi Collins

PDP

A. S. Collins

AD

Ife/Ewekoro

271.

Ogun

 Jimoh Ojugbele

PDP

Babawale Remi

AD

Ado-Odo/Ota

272.

Ogun

Abiodun Akinlade

PDP

Odunto Kamoru

AD

Egbado South/Pokia

273.

Ogun

R. Adewusi

PDP

Ola Owolabi Ashamu

AD

Edbado North/Imeko Afon

274.

Ogun

Wale Ogunbajo

PDP

Inusa S. Adedeji

AD

Ijebu Ode/Odogbolu/Ijebu N/E

275.

Ogun

Apost. Dave Salako

PDP

 Babatunde Olakan

AD

Ikene/Remo N/Shagamu

276.

Ogun

Lekan Mustapha

PDP

Onamasi Onadeko

AD

Ijebu N/Ijebu E/Ogun-waterside

277.

Ondo

Prince Lanre Adeyemi

PDP

Dada Busari

AD

Akoko N-E/Akoko N-West

278.

Ondo

 J.S. Orinmoye

AD

 P. S. Oramoloye

AD

Akoko S-E/Akoko S/West

279.

Ondo

Sunday I. Abegunde

PDP

Akin R. Omoseebi

AD

Akure North/Akure South

280.

Ondo

Rufus F. Adebayo

PDP

Fagbite L. A.

AD

Idanre Ifedore

281.

Ondo

Adedeji O. Emmanuel

PDP

  J. F. Adeyemi

AD

Ileoluji/Okeigbo/Odigbo

282.

Ondo

 Olakunde Oluwale

PDP

Sheba Abayomi

PDP

Okitipupa/Irele

283.

Ondo

Zebulon Oto Obolo

PDP

No Election

 

Ese-Odo/Ilaje

284.

Ondo

Francis Ogunniyi

PDP

 Akinnifesi Oladejo

AD

Ondo East/Ondo West

285.

Ondo

 Alaba Oladoyinbo

PDP

Omotoso Michael O.

AD

Owo/Ose

286.

Osun

Awoyemi L. Adejare

PDP

 Paul O. Larinde

AD

Irepodun/Oloruna/Osogbo/Orolu

287.

Osun

 Lanti Alabi

PDP

A. A. Oyetunji

AD

Odo-Otin/Ifelodun/Boripe

288.

Osun

 Olusola Adeyeye

AD

 Amos A. O. Idowu

AD

Boluwaduro/Ha/Ife Dayo

289.

Osun

Mrs Emiola Fakeye

PDP

 Olugbenga Onigbogi

AD

Atakumosa East/Atakumosa West/Ilesa

290.

Osun

Oluwale Oke

PDP

 Rufus I. Oluwatayo

AD

Obokun/Oriade

291.

Osun

Fasogbon John

PDP

Prince Adewale A. Layande

AD

Ife Central/Ife North/Ife South/Ife east

292.

Osun

George O. Jolaoye

PDP

Barr. O. L. Kehinde

AD

Ayedire/Wo/Ola-Oluwa

293.

Osun

Oyefoluke P. Etteh

PDP

 P. O. O. Etteh

AD

Ayedade/Irewole/Isokan

294.

Osun

Ayinde G. Muftao

PDP

Barr. Isiaq A. Aliyu

PDP

Ede N/Ede S/Egbedore/Ejigbo

295.

Oyo

Akinwale M. Adebayo

PDP

Taiwo D. Olwasegun

AD

Afijio/Atiba/Oyo W/Oyo

296.

Oyo

Akintola George

PDP

Aili Lateef Adebola

AD

Akinyele/Lagelu

297.

Oyo

Adegoke F. Adewale

PDP

Jenrande Kareem A.

AD

Egbeda/Ona-Ora

298.

Oyo

Adebanjo A. Omodele

AD

Ojegoke Rafiu Oladeni

AD

Ibarapa C/Ibarapa North

299.

Oyo

Sanusi A. Anwo

PDP

Sanusi Sadiq A.

PDP

Ibara E/Ido

300.

Oyo

 Jimoh Tijani (rtd)

AD

Olagbenro Adebayo O.

AD

Saki-East/Saki West/Atisho

301.

Oyo

Philemon Adenira

AD

Olagbekoni M. Sheik

AD

Irepo/Orelope/Olo Runsogo

302.

Oyo

 Okediran Olawole

AD

Adeniyi T. Ademola

AD

Iseyin Itesiwaju/Kojola/Iwojowa

303.

Oyo

Fatai Buhari

PDP

Adibi T. Segun

AD

Ogborrosho N/Orire/Ogbo South

304.

Oyo

Adeseun A. Ademola

AD

Folaranmi Oyebanji

PDP

Ogooluwa/Surulere

305.

Oyo

Oyedokun S. Oladepo

PDP

Gbadomosi L. Durojaiye

AD

Oluyole

306.

Oyo

 T.O. Arapaja

PDP

Adedeji K. Adeshite

AD

Ibadan N-E/Ibadan S-E

307.

Oyo

Oduyeye Babatunde

AD

Oduyoye Babatunde

AD

Ibadan S-W/Ibadan N-W

308.

Oyo

Sarumi T. Akande

PDP

Alli A. Balogun

PDP

Ibadan North

309.

Plateau

Shehu S. Hassan

ANPP

Lumunba Dan Adeh

PDP

Bassa/Jos North

310.

Plateau

 G.Y.B. Fom

ANPP

Sunday Daniel Dung

PDP

Jos East/Jos South

311.

Plateau

Gyang G. Datong

ANPP

Isa Chungwon Song

PDP

Barkin Ladi/Riyom

312.

Plateau

Longhor J. Adamu

PDP

Barminasa Yikes

PDP

Mangu/Bokkos

313.

Plateau

Wuyep L. Musa

PDP

Josiah Binuwai G.

PDP

Pankshin/Kanke/Kanam

314.

Plateau

Ibrahim B. Yero

PDP

Bello Ibrahim Yero

PDP

Wase

315.

Plateau

 Victor G. Lar

ANPP

Victor G. Lar

APP

Langtang North/Langtang South

316.

Plateau

Damulak Ja’afaru

PDP

Damulak Ja’afaru

PDP

Shendam/Mikang Quaan-Pan

317.

Rivers

Osinakachukwu Ideozu

PDP

Nwache C. Nwabueze

PDP

Abua/Odua/Ahoada East

318.

Rivers

Wilson Ake

PDP

Wilson Ake

PDP

Ahoada W/Ogba/Egbenna

319.

Rivers

Tonye LongJohn

PDP

Tonye O. Lorg-John

PDP

Degema/Bonny

320.

Rivers

Daemi Akpanii

PDP

Young-Harry Adokiye

PDP

Akuku-Toru/Asari Toru

321.

Rivers

Sekibo G. Thomson

PDP

Abibo Promise Tom

APP

Okrika/Ogu

322

Rivers

Jeffreys M. Owor

PDP

Owor J. Moses

PDP

Opobo/Nkoro

323.

Rivers

Olaka Nwogu

PDP

Olaka Nwogu

PDP

Eleme/Tai Oyigbo

324.

Rivers

Emmanuel Deeyaa

PDP

Mikko Bernard Barula

PDP

Khana/Gokana

325.

Rivers

Andrew Uchendu

PDP

Adami A. V.

PDP

Ikwerie

326.

Rivers

George F. Nwosu

PDP

Nwala Jacob Iwezor

PDP

Etche/Omuma

327.

Rivers

Ike Chinwo

PDP

Chukwuma Tio Godswill

APP

Obio/Akper

328.

Rivers

Igo Aguma

PDP

Amadi Onusegbou Basbry

PDP

Port Harcourt I

329.

Rivers

Austin A. Okpara

PDP

Austine Adiele

PDP

Port Harcourt II

330.

Sokoto

Sirajo M. Gatawa

ANPP

Sirajo M. Gatawa

APP

Isa/Sabon-Birni

331.

Sokoto

Zakari M. Chinaka

ANPP

Zakari M. Shinaka

APP

Goronyo/Gada

332.

Sokoto

Kabiru M. Audu

ANPP

Sule Yari

APP

Wurno/Rabah

333.

Sokoto

Nasiru Balarabe

ANPP

Zubairu S. Magori

PDP

Ilela/Gwadabawa

334.

Sokoto

Musa Abubakar

ANPP

Mohammed D. S. Arewa

APP

Tangaza/Gudu

335.

Sokoto

Sirajo M. Gatawa

ANPP

Muktar Dikko

APP

Birji/Silame

336.

Sokoto

Usman Moh. Balkore

ANPP

Mohammed Usman

APP

Kware/Wammako

337.

Sokoto

Muh’d Kabir Umar

ANPP

Balarabe Usman

APP

Sokoto N/Sokoto South

338.

Sokoto

Umar Faruk Dange

ANPP

 Arzika Tureta

PDP

Dange-Shuni/Bodinga/Tureta

339.

Sokoto

Altine Shehu Kajiji

ANPP

Hassan Kiryo Yakubu

PDP

Yabo/shagari

340.

Sokoto

Aminu W. Tambuwal

ANPP

Aliyu Umar S.

PDP

Kebbe/Tambuwal

341.

Taraba

Almashy A. Agaddas

PDP

Alhassan Al-Gaddas

PDP

Jalingo/Yorro/Zing

342.

Taraba

Ikenya Joel Danlami

PDP

Dantani Sunsuwa

PDP

Ibi/Wukari

343.

Taraba

Dahiru G. Gassol

PDP

Dahiru Bako Gassol

PDP

Gassol/Bali

344.

Taraba

Khamin Taurus

PDP

Tauru T. Hanin

PDP

K/Lamido/lau/Ardo-Kola

345.

Taraba

Bwacha Emmanuel

PDP

Abdulaziz Tanko

APP

Donga/Takum/Lissa

346.

Taraba

S.M. Nguroje

PDP

Kuriya Tafarki Auta

PDP

Sardauna/Kurmi/Gashaka

347.

Yobe

Ahmed I. Zawai

ANPP

 Ahmed I. Lawan

APP

Bade/Jakusco

348.

Yobe

 Almajiri Geidam

ANPP

 Almajiri Geidam

APP

Bursari/Geidam/Yunusari

349.

Yobe

Zanna Laisu

ANPP

Jibrin Babale

PDP

Damaturu/Gurba/GulaniTarmuwa

350.

Yobe

***********

 

Suleiman Ishiyaka

PDP

Fika/Fune

351.

Yobe

Bello Shugaba

ANPP

Bello Shugaba

APP

Machina/Nguru/Yususfari/Kara

352.

Yobe

Fatima S. Talba

ANPP

Hassan Jonga

APP

Nangere/potiskum

353.

Zamfara

Dahiru Zubairu

ANPP

Lawali Ibrahim

APP

Kaura-Namoda/B/Gaji

354.

Zamfara

Bello A. Moriki

ANPP

Bello Abubakar Moriki

APP

Shinkafi/Zurmi

355.

Zamfara

Sani Ruwan Doruwa

ANPP

Sani Ibrahim

APP

R/Doruwa Bungudu/Maru

356.

Zamfara

Bello M. Mutawalle

ANPP

Makwashi Abubakar

APP

Bakura/Maradun

357.

Zamfara

Sule Adamu

ANPP

Aliyu Sahabi

APP

Gummi/Bukkuyum

358.

FCT Abuja

Yusuf Baban Takwa

PDP

Yusuf U. Babatakwa

PDP

Abaji/Kuje/Kwali/Gwagwalada

359.

FCT Abuja

Tanimu P. Aduda

ANPP

Prince C. Nicholas U.

PDP

AbujaMunicipal/Bwari

 

 

GLOSSARY

 

AD = Alliance for Democracy

ANPP = All Nigeria Peoples Party

APGA = All Progressive Grand Alliance

APP = All Peoples Party

PDP = Peoples Democratic Party

UNPP = United Nigeria Peoples Party

 

 

RETURN TO HOME PAGE

horizontal rule

© 1998 - 2015 Segun Toyin Dawodu. All rights reserved. All unauthorized copying or adaptation of any content of this site will be liable to  legal recourse.

Contact:   webmaster@dawodu.com

Segun Toyin Dawodu, P. O. BOX 3969, Gettysburg, PA  17325-0969, USA.

This page was last updated on 04/08/15.