SENATORS

 

Senators 2003 to 2007

Senators 1999 to 2003

STATES WINNERS PARTY STATES WINNERS PARTY
Abia     Abia    
North

Central

South

Uche Chukwumerije

Chris Adighije

A.N. Wabara

PDP

PDP

PDP

North

Central

South

I.K. Nwachukwu

J.B.Nwannu

A.N.Wabara

PDP

ANPP

PDP

Adamawa     Adamawa    
North

Central

South

Abubakar Iya

Jubril Aminu

Jonathan Zwingina

 

PDP

PDP

PDP

North

Central

South

Abubakar Girei

Abubakar Iya

Jonathan Zwingina

PDP

PDP

PDP

Akwa Ibom     Akwa Ibom    
North-East

North-West

South

Bob D. Effiong

Bob Ittak Ekarika

Udoma Udo Udoma

PDP

PDP

PDP

North-East

North-west

South

 

Emmanuel Essien

Udoma U. Udoma

PDP

PDP

Anambra     Anambra    
North

Central

South

Ugochukwu Uba

Emmanuel Anosike

I.G. Abanah

PDP

PDP

PDP

North

Central

South

 

Chuba Okadigbo

Mike N.I. Ajegbo

Nnamdi Eriobuna

PDP

PDP

PDP

Bauchi     Bauchi    

North

Central

South

Baba Tela

Adamu Bala

Abdullahi Maikafi

PDP

PDP

PDP

North

Central

South

Bashir Mustapha

Idi Othman Guda

Salisu I Matori

PDP

PDP

PDP

Bayelsa     Bayelsa    
West

Central

East

Brambaifa J. Kofo

Brigidi D. Cobbrana

Spiff Inatimi Rufus

PDP

PDP

PDP

West

Central

East

Tupele-Ebi Diffa

David Brigidi

Melford Okilo

AD

PDP

PDP

Benue     Benue    
South

West

East

David Mark

Joshua Adagba

Saror D. Iyoncega

PDP

PDP

ANPP

South

North

Central

 

David Mark

Daniel Saror

J.K.N.Waku

PDP

PDP

PDP

Borno     Borno    
North

Central

South

Sanusi M. Daggash

Mohammed Abba Aji

Hmabagda A.Umar

 

North

Central

South

 

Maina Lawan

Ali Modu Sherrif

Abubakar Mahdi

PDP

ANPP

PDP

Cross River     Cross River    
North

Central

South

Gregory Ngaji

Egbe Victor Ndoma

Ewa Henshaw Bassey

PDP

PDP

PDP

North

Central

South

 

Akpanudo-Edehe J.J.

Matthew T.Mbu

Florence Ita Giwa

PDP

PDP

ANPP

Delta     Delta    
North

Central

South

Patrick Osakwe

Felix Ibru

James Ebiowou

PDP

PDP

PDP

North

Central

South

Patrick Osakwe

Fred Aghogho Brume

Stella Omu

PDP

PDP

PDP

Ebonyi     Ebonyi    
North

Central

South

Christopher Nshi

Julius Ucha

Emmanuel Azu Agboti

PDP

PDP

PDP

North

Central

South

Sylvanus N. Ngele

Obasi V. Osulor

Anyim P. Anyim

PDP

PDP

PDP

Edo     Edo    
North

Central

South

Victor Oyofo

Osademe A. Osunbor

Daisy Danjuma

PDP

PDP

PDP

North

Central

South

Victor Oyofo

Osademe Osunbor

Roland Owie

PDP

PDP

PDP

 

Ekiti     Ekiti    
North

Central

South

James Kolawole

Clement Awoyelu

Bode Olowoporoku

AD

PDP

PDP

North

Central

South

 

Olatunji J. Ajayi

Ayo Ade Oni

Gbenga Aluko

AD

AD

PDP

Enugu     Enugu    

East

West

North

Ken Nnamani

Ike Ekweremadu

Fidelis Okoro

PDP

PDP

East

West

North

Jim Nwobodo

Hyde Onuaguluchi

Fidelis Okoro

AD

ANPP

PDP

Gombe     Gombe    
North

Central

South

Haruna Garba

Abubakar Mohammed

Tawa Umbi Wada

ANPP

PDP

PDP

North

Central

South

Umar U. Dukku

Sa段du Kumo

Idris Abubakar

PDP

PDP

ANPP

Imo     Imo    
Owerri

Okigwe

Orlu

Ama Iwuagwu

Ifeanyi G. Araraume

Arthur Nzeribe

PDP

PDP

PDP

Owerri

Okigwe

Orlu

Ifeanyi Ararume

Evan Enwerem

Arthur Nzeribe

PDP

PDP

ANPP

Jigawa     Jigawa    

Central

East

West

Bello M. Yusuf

Mohammed Ibrahim

Dalha Ahmed Dan-Zalo

ANPP

ANPP

ANPP

Central

East

North-West

Bello M. Yusuf

M. Ibrahim

Mohammed Alkali

ANPP

ANPP

PDP

 

Kaduna     Kaduna    
North

Central

South

Dalhatu S. Tafida

Mohammed M. Aruwa

Isaiah Balat

PDP

ANPP

PDP

North

Central

South

 

Dalhatu S. Tafida

M. M. Aruwa

Haruna Aziz Zeego

PDP

ANPP

PDP

Kano     Kano    
North

Central

South

Hayatu Gwarzo Bello

Rufaisanbi Hanga

Usman K. Umar

ANPP

PDP

ANPP

North

Central

South

Hayatu Bello

I. Mohammed

Mas置d El-Jibrin

PDP

PDP

PDP

Katsina     Katsina    
North

Central

South

Mahmud Kanti Bello

Abu Ibrahim

Umar Ibrahim Tsauri

ANPP

ANPP

PDP

North

Central

South

 

Abdul U. Yandoma

Sama段la Mamman

M. T. Liman

PDP

PDP

PDP

Kebbi     Kebbi    
North

Central

South

Sani A. Kamba
 

Faruk Bunza Bello
 

Usman Sanni Sami

 

ANPP
 

ANPP
 

ANPP

North

Central

South

Adamu  Augie
 

AbubakarAbdullahi
 

Danladi Bamaiyi

ANPP
 

ANPP
 

PDP

Kogi     Kogi    

West


Central


East

Tunde Ogbeha

 

M. S. Ohiare

 

Ugbane Yahaya

PDP

 

PDP

 

PDP

Central


West


East

Ahmed Tijjani


Tunde Ogbeha


Alex Kadiri

PDP


PDP


PDP

Kwara     Kwara    
North
Central
South
Ahmed Mohammed  Gbemi Fowora Saraki
Suleiman Ajadi

PDP
PDP
ANPP

North
Central
South
Ahmed Zuruq
Salman Is檀aq
Suleiman Ajadi

PDP
ANPP
ANPP

Lagos     Lagos    
East

West

Central

Musiliu Obanikoro

Tokunbo Afikuyomi

Olorunnimbe Mamora

AD

AD

AD

East

Central

West

Seye Ogunlewe

Wahab Dosunmu

Tokunbo Afikuyomi

AD

AD

AD

 

Nasarawa     Nasarawa    

North

West

South

John Danboyi

Abubakar Sadangi Danso

Emmanuel Okpede

PDP

PDP

PDP

North

West

South

Patrick Aga

Abubakar Sodangi

Haruna Abubakar

PDP

PDP

PDP

Niger     Niger    
North

Central

South

Ibrahim Kuta

Isa I. Mohammed

Nuhu Aliyu

PDP

PDP

PDP

North

Central

South

Ibrahim Kuta

Isa Mohammed Aliyu Nuhu

 

PDP

PDP

PDP

Ogun     Ogun    

Central

West

East

Ibikunle Amosu

Iyabo Anisulowo

Tokunbo Ogunbanjo

PDP

PDP

PDP

Central

West

East

Afolabi Olabimtan

Femi Okurounmu

Olabiyi Durojaiye

AD

AD

AD

Ondo     Ondo    
North

Central

South

T.O Olupitan

Gbenga Ogunniya

Hosea Oladapo Ehinlanwo

 

AD

PDP

PDP

North

Central

South

 

Lawrence Ayo

Gbenga Ogunniya

Omolulu Meroyi

 

AD

AD

AD

 

Osun     Osun    
North

Central

South

Iyiola Omisore

Akinlabi Olasunkanmi

Felix Ogunlana

PDP

PDP

PDP

North

Central

South

 

Moji Akinfenwa

Sunday Fajinmi

Adebayo Salami

AD

AD

AD

Oyo     Oyo    
Central

North

South

Teslim Folarin

Robert B. Koleoso

Abiola Ajimobi

PDP

PDP

AD

Central

North

South

 

Brimmo  Yusuf

Peter Olawuyi

Lekan Balogun

AD

AD

AD

Plateau     Plateau    
North

Central

South

Timothy Audu

Ibrahim Mantu

Cosmos Niangwan

ANPP

PDP

PDP

North

Central

South

Davou Zang

Ibrahim Mantu

Silas Janafa

PDP

PDP

PDP

Rivers     Rivers    
West

 

East

 

South

Martyns Y. Ibiapuye

 

Maeba Lee Ledogo

 

John Azuta-Mbata

PDP

 

PDP

 

PDP

West

 

 

East

 

South

Martyns-Yellowe Ibiapaye

John Azuta-Mbata

Adawari Peppe

PDP

PDP

PDP

Sokoto     Sokoto    
North

 

East

 

South

Badamosi Maccido

 

Sule Yari Gandi

 

Umaru Dahiru Tambuwal

ANPP

 

ANPP

 

ANPP

North 

 

 

East

 

South

Aliyu Maisango Abubakar III

Bello Jibril Gada

Abdallah M. Wali

ANPP

 

ANPP

 

ANPP

Taraba     Taraba    
North

Central

South

Ambuno Z. Sunday

Abubakar Ibrahim

Saleh Usman Danboyi

PDP

PDP

PDP

North

Central

South

Bala A. Adamu

A. Ibrahim

Dalhatu Umaru Sangari

ANPP

 

PDP

 

PDP

Yobe     Yobe    

North

 

Central

 

South

 

Usman Adamu

Usman Albishir

Mamman Ali

ANPP

 

ANPP

 

ANPP

North

 

Central

 

South

 

Goni Modu Bura Usman Albishir

Mamman Ali

ANPP

PDP

PDP

Zamfara     Zamfara    

North

Central

West

Lawali Shuaibu Abubakar

Saidu Dansadan

Yushau M. Anka

ANPP

ANPP

ANPP

North

Central

West

Lawal Shu誕ibu

Sa段du Dansadau

Yusha置 M. Anka

ANPP

ANPP

ANPP

FCT     FCT    

FCT

Isah Maina PDP

FCT

Khairat Abdulrazaq-Gwadabe PDP